CZYTANIE – NAJPIĘKNIEJSZA BAJKA

Szkoła Podstawowa Nr 91 w Krakowie

CZYTANIE – NAJPIĘKNIEJSZA BAJKA

CZYTANIE – NAJPIĘKNIEJSZA BAJKA w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

W maju wiele bibliotek ogłasza amnestie dla swoich czytelników, czyli stwarza szanse na oddanie nieco przetrzymanych książek bez ponoszenia za to kary. Tymczasem w naszej szkole uczniowie postanowili włączyć się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Szóstoklasiści nawiązali współpracę z Samorządowym Przedszkolem nr 185 „Słoneczko” w Krakowie i odwiedzili grupy pięcio – i sześciolatków, by czytać młodszym dzieciom książki. Swój projekt opatrzyli hasłem: Czytanie – najpiękniejsza bajka.

Wybór lektur nie był przypadkowy: nastolatkowie zaproponowali opowiadania cenionych w kraju pisarek: Renaty Piątkowskiej, Ewy Nowak i Agnieszki Stelmaszyk. Czy dla starszej młodzieży czytanie może być wyzwaniem? Okazuje się, że tak.

By zachwycić i w ten sposób zachęcić do czytania innych, trzeba się postarać, często odkryć w sobie aktorski zapał. Uczniowie przygotowali też dla przedszkolaków niewielkie prezenty: odblaskowe breloczki i włanoręcznie wykonane naszyjniki. Przedszkolaki były zachwycone. Każde dziecko chciało siedzieć najbliżej nastolatki z książką, na trenera Krzysztofa – czytającego tekst – maluchy patrzyły jak zauroczone, a na koniec dopytywały nas, kiedy znowu przyjdziemy do przedszkola.