Miesiąc Języka Ojczystego 2019

Miesiąc Języka Ojczystego 2019

Zakończył się już wprawdzie Miesiąc Języka Ojczystego, ale nadal pamiętamy, że ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to ważna data. Upamiętnia ona tragiczne wydarzenia z 1952 r., kiedy w stolicy Bangladeszu zginęło pięciu studentów uniwersytetu. Domagali się oni nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Z okazji Miesiąca Języka Ojczystego uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 91 w Krakowie uczestniczyli w projekcie edukacyjnym zrealizowanym pod nazwą Co optyk mówi do synoptyka? Celem projektu było przekonanie nastolatków, że dykcja i poprawność językowa są ważne nawet – a może przede wszystkim – w codziennej rozmowie. Staraliśmy się pokazać, że używanie związków frazeologicznych to sprawdzona droga do wzbogacenia słownictwa. W czasie projektu dzieci poznawały słowa rzadziej używane i zapamiętywały popularne frazeologizmy przedstawione graficznie. W finale spotkania śmiałkowie odważyli się głośno odczytać łamańce językowe, podobne do tekstu poniżej.

Jeden optyk mieszkał z synem, a ten syn był synoptykiem,

I ten syn miał swą dziewczynę ożenioną z pewnym prykiem,

Pryk okazem był sceptyka jak po cichu mawiał optyk,

A pryk mawiał do optyka, że sceptykiem jest synoptyk.

Nastolatkowie przygotowali także barwne plakaty ortograficzne. Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę.

Na zdjęciach: Ala, Małgosia, Szymon i Gabryś – prowadzący projekt oraz uczniowie z klas czwartych, piątych i szóstych w trakcie zabaw językowych.

Koordynatorki projektu: Urszula Drajewicz i Karolina Kurek

« 1 z 2 »