Miesiąc Języka Ojczystego 2019

Szkoła Podstawowa Nr 91 w Krakowie

Miesiąc Języka Ojczystego 2019

Zakończył się już wprawdzie Miesiąc Języka Ojczystego, ale nadal pamiętamy, że ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to ważna data. Upamiętnia ona tragiczne wydarzenia z 1952 r., kiedy w stolicy Bangladeszu zginęło pięciu studentów uniwersytetu. Domagali się oni nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Z okazji Miesiąca Języka Ojczystego uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 91 w Krakowie uczestniczyli w projekcie edukacyjnym zrealizowanym pod nazwą Co optyk mówi do synoptyka? Celem projektu było przekonanie nastolatków, że dykcja i poprawność językowa są ważne nawet – a może przede wszystkim – w codziennej rozmowie. Staraliśmy się pokazać, że używanie związków frazeologicznych to sprawdzona droga do wzbogacenia słownictwa. W czasie projektu dzieci poznawały słowa rzadziej używane i zapamiętywały popularne frazeologizmy przedstawione graficznie. W finale spotkania śmiałkowie odważyli się głośno odczytać łamańce językowe, podobne do tekstu poniżej.

 

Jeden optyk mieszkał z synem, a ten syn był synoptykiem,

I ten syn miał swą dziewczynę ożenioną z pewnym prykiem,

 

Pryk okazem był sceptyka jak po cichu mawiał optyk,

A pryk mawiał do optyka, że sceptykiem jest synoptyk.

 

Nastolatkowie przygotowali także barwne plakaty ortograficzne. Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę.

Na zdjęciach: Ala, Małgosia, Szymon i Gabryś – prowadzący projekt oraz uczniowie z klas czwartych, piątych i szóstych w trakcie zabaw językowych.

Koordynatorki projektu: Urszula Drajewicz i Karolina Kurek

« 1 z 2 »