Auschwitz – Birkenau – wycieczka klas ósmych

Szkoła Podstawowa Nr 91 w Krakowie

Auschwitz – Birkenau – wycieczka klas ósmych

W środę 26 lutego 2020 r. uczniowie klas ósmych z naszej szkoły zwiedzali Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau, czyli zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozu zagłady działający w latach 1940 – 1945.

Muzeum powstało jako wynik starań byłych wieźniów KL Auschwitz – Birkenau, którzy kierowali się myślą, by zachować to miejsce dla przyszłych pokoleń jako przestrogę przed zbrodniczymi ideologiami. Uczniowie zobaczyli budynki, baraki, ogrodzenia, bramę wejściową z powszechnie znanym napisem: „Arbeit macht frei”, autentyczną drogę, rampę i wiele przedmiotów codziennego użytku więźniów. Poznali cytaty z niezwykle poruszających wspomnień ocalonych z Zagłady. I choć to emocjonalnie bardzo trudna wycieczka, to wydaje się, że właśnie w Auschwitz – Birkenau trzeba do ludzi młodych mówić głośno o zbrodniach, by nigdy w życiu nie byli obojętni na zło.