Szczep harcerski CZERWONE MAKI

Szkoła Podstawowa Nr 91 w Krakowie

Szczep harcerski CZERWONE MAKI

Szczep Harcerski

Koledzy i Koleżanki!

     W naszej szkole od dawna działa szczep harcerski Czerwone Maki, którego członkinią jestem od roku. Podjęłam wyzwanie, by zdobyć sprawność „ZNAWCA ZWYCZAJÓW I TRADYCJI HARCERSTWA”. W ramach tego dostałam zadanie, by napisać artykuł na stronę szkoły. Dzisiejszym artykułem chciałabym  Wam przybliżyć nasze harcerskie tradycje, które są związane z ogniskiem. 

     Ważnym momentem jest jego rozpalenie . Czasami robi to drużynowy lub komendant obozu.  Zwyczajowo potem mianuje się  „strażnika ognia”, który dba o to, aby ognisko cały czas płonęło jasnym promieniem. Tylko on dokłada drewno. Panuje też zwyczaj, że zostaje przy nim nawet wtedy, gdy wszyscy się rozejdą, dopóki ogień nie zgaśnie, gdyż nie można go zgasić  na przykład wodą. Jest to bardzo zaszczytna funkcja. Przeważnie ognisko rozpoczyna się piosenką „ Płonie ognisko i szumią knieje”. Wszyscy stoją w kręgu. Ważnym elementem ogniska jest gawęda, czyli opowieść,  towarzyska rozmowa.  Drużyny  mają swoje ulubione piosenki, które śpiewają przy ognisku , żegnają i wiążą krąg. Często z ostatniego ogniska druhny i druhowie zabierają węgielek, przy którym składali przyrzeczenie.                                                                                              

                                                                                                        Pozdrawiam

                                                                                                     Małgosia Korpet 5B

Pin It on Pinterest