Czwartoklasiści na karuzeli fizyka

Czwartoklasiści na karuzeli fizyka

Karuzela

Jednym z ciekawszych miejsc do zwiedzania z kolegami z klasy jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. I właśnie tam wybrali się uczniowie klas czwartych z naszej szkoły tuż po zakończeniu okresu nauki zdalnej w czerwcu 2021 roku.

Czego tu nie ma? Są instalacje objaśniające zjawiska z zakresu mechaniki, akustyki czy optyki, jest model Układu Słonecznego. Jest także żyroskop, czyli urządzenie, które wykorzystują piloci i kosmonauci w czasie swoich treningów. To tu można się dowiedzieć, co to jest kołyska Newtona oraz co się dzieje, kiedy idziemy wzdłuż obwodu nieruchomej karuzeli fizyka. Wszystkie obiekty usytuowane są w otoczeniu roślin. Daje to okazję do rozmawiania z nastolatkami o wrzosach, różanecznikach i liliowcu ogrodowym.

W Ogrodzie Doświadczeń testowaliśmy, czy jesteśmy w stanie pokonać nasz lęk wysokości – oczywiście ci, którzy go mają … By się nieco ochłodzić smakowaliśmy mini melts, czyli najzimniejsze lody na świecie, które powstają w temperaturze – 197° Celsjusza. To była bardzo udana wycieczka.

Tekst: Urszula Drajewicz

« z 3 »