Każdy może być artystą – warsztaty dla klas 7

Każdy może być artystą – warsztaty dla klas 7

W dniach 10.10 – 13.10.2023 r. uczniowie klas 7 uczestniczyli w warsztatach z pisania i rysowania komiksów pn.: „Każdy może być artystą”.

Warsztaty poprowadził z wielkim kunsztem Pan Robert Trojanowski – rysownik, autor komiksów i poradników o komiksach oraz projektu „Ministerstwo Komiksu”, juror międzynarodowych konkursów komiksowych. Hasło warsztatów: „Komiks można czytać, komiks można narysować,
komiksem można się też doskonale bawić!” Podczas warsztatów uczniowie zdobyli wiedzę o podstawowych zagadnieniach związanych z językiem i historią komiksu. Wszystkie wiadomości zostały przekazane w bardzo kreatywny i humorystyczny sposób. Pan zaprezentował komiks w bardzo szerokiej, kulturowej perspektywie.

Młodzież nie miała czasu się nudzić. Poznała nowe słowa jak: onomatopeja, filakterie, rollwerk, pareidolia. W trakcie zajęć uczniowie na żywo poznali tajniki rysowania, ćwiczyli wyobraźnię uczestnicząc w kalamburach i zagadkach rysunkowych. To była nauka przez zabawę. Komiks stał się punktem wyjścia do opowiadania o sztuce, filmie, książce, malarstwie i historii. Wszyscy uczestnicy wyszli z warsztatów z uśmiechami na twarzach oraz głowami pełnymi pomysłów na kolejne kadry własnych komiksów.

Bardzo dziękujemy Panu za zainspirowanie i otwarcie młodych umysłów do podejmowania nieszablonowych działań. Zachęcam do śledzenia profilu Pana Roberta Trojanowskiego na FB –
Ministerstwo Komiksu. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach szkolnych obchodów
Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem: Biblioteka: szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie wyobraźnia i kreatywność.

Aleksandra Błażewicz, nauczyciel bibliotekarz