Komiksowa Lokomotywa – warsztaty dla klas 4

Komiksowa Lokomotywa – warsztaty dla klas 4

W dniach 22.11. – 27.11.2023 r. w Naszej Szkole uczniowie klas 4 uczestniczyli w warsztatach z pisania i rysowania komiksów pn.: „Komiksowa Lokomotywa”. Motywem przewodnim warsztatów był wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”.

Warsztaty poprowadził Pan Robert Trojanowski – rysownik, autor komiksów i poradników o komiksach oraz projektu „Ministerstwo Komiksu”, juror międzynarodowych konkursów komiksowych. Podczas warsztatów uczniowie zdobyli wiedzę o podstawowych zagadnieniach związanych z językiem i budową komiksu. Wszystkie wiadomości zostały przekazane w bardzo kreatywny i humorystyczny sposób.

Dzieci nie miały czasu się nudzić. Warsztaty rozpoczęły się od rysowania ze słuchu lokomotywy. Następnie uczniowie sygnałem gwizdka „odjeżdżali”, aby zdobyć wiedzę na kolejnych stacjach. I tak: na stacji „Lizakowo” uczniowie kolorowali lizaki dyżurnego ruchu, na stacji Walizkowo-Bohaterkowo Wielkie uczniowie poznali budowę komisu, czyli czym jest kadr i kto może być bohaterem komiksu. Na stacji Dźwiękowo-Onomatopejki Małe uczniowie poznali nowe słowo: „onomatopeja” – słowa dźwiękonaśladowcze, które są wykorzystywane w komiksach. Na stacji Ogonkowo-Dymkowo uczniowie zdobyli wiedzę o rodzajach dymków komiksowych i ich kształtach. Na ostatniej stacji: Pociągowo-Komiksowo – komiksowa lokomotywa ruszyła w drogę powrotną do Krakowa.

W czasie przerwy uczniowie uczestniczyli w zabawie ruchowej. Na balonach były napisane słowa związane z elementami budowy komisu. Każdy uczeń podrzucał balon głośno wymieniając jeden z elementów.

Tekst wiersza J. Tuwima posłużył do przedstawienia budowy komiksu, np. zawartość wagonów to bohaterowie komiksów, walizki to kadry.

Ponadto w trakcie zajęć uczniowie na żywo poznali tajniki rysowania, ćwiczyli wyobraźnię uczestnicząc w zagadkach rysunkowych.

To była nauka przez zabawę. Wszyscy uczestnicy wyszli z warsztatów z uśmiechami na twarzach oraz głowami pełnymi pomysłów na kolejne kadry własnych komiksów.

Bardzo dziękujemy Panu Robertowi Trojanowskiemu za zainspirowanie i otwarcie młodych umysłów do podejmowania nieszablonowych działań.

Zachęcam do śledzenia profilu Pana Roberta Trojanowskiego na FB –
Ministerstwo Komiksu.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach podejmowanych przez bibliotekę szkolną działań promujących czytelnictwo w Szkole Podstawowej nr 91.

mgr Aleksandra Błażewicz, nauczyciel bibliotekarz

Relacja z warsztatów (z dźwiękiem).