Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca 29.09.2022 r. w Naszej Szkole

Nasza Szkoła przyłączyła się do II edycji Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem”. Organizatorem akcji jest Szkoła Podstawowa nr 33 w Bytomiu oraz Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu.

W dniu 29 września uczniowie klas: 2a, 2c, 3d uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego uczniowie z klasy 8e – Gabriel Wojewoda i Jan Krawczyk odczytali młodszym kolegom fragment książki Wojciecha Grajewskiego „Krew” (Grajewski, W. : Krew ; Warszawa : Wydawnictwo Dwukropek, 2021) oraz fragment książki Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel „Pracownia Aurory” (Jędrzejewska-Wróbel, R. : Pracownia Aurory ; Warszawa : Wydawnictwo Bajka, 2019.) Dyskutowaliśmy o tym, co znaczy „mieć złamane serce”, czy można i w jaki sposób „posklejać” serce. Następnie Nasza Pani od biologii, Renata Reroń, opowiedziała o budowie serca pod kątem biologicznym. Dowiedzieliśmy również o profilaktyce chorób serca.

Uczniowie klas 4a i 7c, aby uczcić Dzień Głośnego Czytania w ramach akcji „Czytamy z sercem”, odczytali wspólnie utwór Adama Asnyka pt. „Jednego serca…”. Zadanie nie było łatwe, ale powiodło się – udało się nagrać pamiątkowy filmik. Widać, że uczniowie czytali z sercem i pełnym zaangażowaniem.

Klasa 1c oraz 2a odwiedziły bibliotekę szkolną podczas zajęć świetlicowych. Uczennice z klasy 6d – Ewa Uchwat i Magdalena Trzaska – odczytały młodszych koleżankom i kolegom bajkę „Szkło” autorstwa Beaty Ostrowickiej ze zbioru bajek „Bezpieczna bajka” oraz „Bajkę o sercu” udostępnioną przez Organizatorów Akcji „Czytamy z sercem”. Zasłuchani w treść bajek rozmawialiśmy o właściwym zachowaniu na świetlicy i na placu zabaw (nie bierzemy niebezpiecznych przedmiotów do ręki) oraz przypomnieliśmy jeszcze raz zasady profilaktyki serca.

Koordynatorzy akcji: Monika Błażowska, Barbara Bielawska, Aleksandra Błażewicz.