BOOKCROSSING – weź, przeczytaj, podaj dalej
Biblioteka szkolna w ramach popularyzacji czytelnictwa wśród uczniów SP 91 w Krakowie stworzyła miejsce do wymiany książek, tzw. BOOKCROSSING.
Bookcrossing (krążenie książek) jest to forma upowszechniania czytelnictwa. Polega na celowym pozostawianiu przeczytanych książek w wyznaczonym miejscu po to, by inne osoby mogły je przeczytać. W głównym wejściu do Szkoły został ustawiony biały regał. Na regale zostały poukładane książki dla klas młodszych. Docelowo również pojawią się książki dla starszych klas. Regał będzie ustawiony przez cały rok szkolny.
Książki wyłożone na bookcrossingowym regale są udostępniane za darmo każdemu chętnemu czytelnikowi tj. uczniom Szkoły Podstawowej nr 91, ich Rodzicom / prawnym opiekunom / i pracownikom Szkoły.
1. Podejdź do półki znajdującej się w głównym wejściu do Szkoły, wybierz interesujący Cię tytuł i … możesz zacząć czytać.
2. Z książek znajdujących się na półkach w Strefie Bookcrossingu możesz korzystać na miejscu, można także zabrać wybrane książki ze sobą do domu.
3. Jeśli czytasz na miejscu pamiętaj o tym by:
– po skończeniu lektury odłożyć egzemplarz na półkę
– książka nie była pobrudzona ani uszkodzona
4. Jeśli decydujesz się zabrać książkę do domu, zabierz ze sobą nie więcej niż 2 egzemplarze.
5. Jeśli książka, którą zabierzesz ze sobą miałaby zostać z Tobą na zawsze, uzupełnij puste miejsce na półce i przynieś w to miejsce inną:
a) pamiętaj, by przyniesione z domu książki nie były zniszczone!
b) zastanów się, czy książka, którą chcesz się podzielić z innymi jest interesująca i godna polecenia!
c) nie przynoś podręczników szkolnych i akademickich, przewodników, poradników, encyklopedii, atlasów itp.
d) pamiętaj, aby książki były wydane po 2000 roku, czyste, bez notatek,
e) książki, które chcesz przekazać przynieś najpierw do Biblioteki Szkolnej. Zostaną opatrzone odpowiednią etykietą.
6. Wszelkie zniszczenia i akty wandalizmu wyposażenia znajdującego się w Strefie Bookcrossingu podlegają zgłoszeniu do Wychowawcy klasy i Dyrektora Szkoły.
7. Regał służy wszystkim Czytelnikom – należy zachować porządek! Bardzo proszę NIE umieszczać książek w kontenerze na odzież. Regał bookcrossingu NIE jest miejscem zbiórki makulatury! Mam nadzieję, że dzięki akcji możemy stworzyć społeczność czytelników, którzy wspólnie czerpią radość z czytania i dzielenia się literaturą. Zapraszam do zaopatrywania się w ciekawą lekturę.
Poniżej prezentacja promująca akcję.
mgr Aleksandra Błażewicz, nauczyciel bibliotekarz