Projekt „Ogród z klasą”

Szkoła Podstawowa Nr 91 w Krakowie

Projekt „Ogród z klasą”

    Na terenie Naszej szkoły, a właściwie w samym jej sercu, znajduje się tzw. PATIO. Duży plac, wyścielony płytami chodnikowymi, spod których każdej wiosny wyłaniają się zielone samosiejki.

   Przeglądając zdjęcia archiwalne dowiadujemy się, ze plac ten był wykorzystywany, jako miejsce inauguracji sportowych zawodów, apeli i innych uroczystości szkolnych. Współcześnie PATIO było głównie miejscem spotkań uczniów podczas przerw śródlekcyjnych oraz służyło do organizacji akcji happeningowych szkolnej społeczności. Naszym  zamysłem  jest  zagospodarowanie i  stworzenie przyjaznego miejsca dla wszystkich uczniów, nauczycieli  i sympatyków naszej szkoły.

 We wrześniu 2019r. z  okazji obchodów 60-lecia szkoły, ogłoszony został konkurs plastyczny „Moje wymarzone PATIO”.
Zaproponowane przez uczniów projekty, stały się inspiracją i dodatkowym motorem napędowym do jego renowacji. Naszym wspólnym marzeniem i celem jest sprawić, by PATIO stało się z jednej strony przyjaznym miejscem do czynnego odpoczynku, a z drugiej zieloną enklawą, gdzie każdy mógłby miło spędzić czas.
Poniżej prace konkursowe uczniów Szkoły Podstawowej nr 91 im. J. Kusocińskiego w Krakowie, które odzwierciedlają ich potrzeby i pragnienia:

 

Zielone Patio-wystawa prac konkursowych.

Zielone Patio-wystawa prac konkursowych.

Nowo powstający ogród planowo podzielony będzie na strefy:

  • sensoryczną – miejsce na podwyższone rabaty z mini ogródkami, w których uczniowie będą mieli możliwość posadzić warzywa, zioła, jadalne kwiaty; Będą mogli poznać, czym jest uprawa współrzędna oraz płodozmian i jakie niosą korzyści; Będzie tu także domek dla owadów oraz karmnik dla ptaków, czy stacja pogodowa; W tej części zaplanowany jest także kompostownik oraz zbiornik na deszczówkę; Ta część ogrodu będzie zaspokajać doznawania wszystkim zmysłom;
  • nauki i odpoczynku – najbardziej centralna część ogrodu, w której znajdować się będzie dużo ławek do odpoczynku, ale także i do nauki, stoliki oraz pergole zapewniające cień; Na samym środku powstanie zegar słoneczny, a otaczać go będzie sześć drzew – każde upamiętniające dekadę istnienia szkoły; W tej części ogrodu docelowo znajdować się będą także tablice dydaktyczne z informacjami m.in. astronomicznymi, przyrodniczymi,
  • gier i zabaw – ta część ogrodu będzie posiadała stoły do szachów, ping ponga oraz wymalowane na podłożu gry podwórkowe; W tej części będzie możliwość organizacji plenerowych wystaw plastycznych, fotograficznych, ale także spotkań przy różnych okazjach; Planowana jest także w tej części „biblioteka pod chmurką”, w której będą różnorodne książki i czasopisma oraz gry planszowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncepcja projektu zagospodarowania terenu ogrodu szkolnego przy współpracy nauczycieli i Rady Rodziców SP nr 91

 

Koordynator projektu „Ogród z klasą”:p.Marzena Kupiec (nauczyciel wspomagający, wychowawca świetlicy, osoba do kontaktu z ZZM) oraz p. Anna Boroń (wychowawca klas 1-3) – siła napędowa projektu i wykonawcy pierwszych nasadzeń, uparte i zmotywowane, lubią zapach ziemi;)

Zespół roboczy :
-dyrektor Dorota Sowa-Kołodziej – miłośniczka recyklingu, zorganizowała dla szkoły pojemnik na deszczówkę;
-wicedyrektor Monika Noga – pozytywnie zakręcona na punkcie projektu, zorganizowała rośliny od firm ogrodniczych, z którymi nawiązała kontakt, pomagała w transporcie roślin do już powstałych nasadzeń;
 -Rada Rodziców i inni rodzice – dofinansowuje projekt, była pomocna podczas powstawania projektu
ogrodu , dostarczyli europalety oraz skrzynie, z których powstały warzywnik i skrzynie na kwiaty;
-Uczniowie – uczestniczyli w konkursie na „Moje wymarzone patio”, pomagali w nasadzeniach;
panie z obsługi – pomagały pielęgnować rośliny w czasie, gdy odbywała się nauka zdalna oraz podczas wakacji;
-panowie konserwatorzy szkolni – przygotowali podłoże, aby można było nasadzić rośliny, wykonali warzywnik oraz skrzynie na rośliny.

Marzena Kupiec

 

 

 

Pin It on Pinterest